Figyelj, én ilyen hóviharban nem megyek sehova pénzt költeni, inkább tolom otthon a WoW-ot. De ha nem veszem fel pénzemet a számlámról, akkor mit csinál vele a bank? Elbukja a tőzsdén?
Dehogy! Megőrzi a számládon, és ha meg tudod állni, hogy sokáig nem nyúlsz hozzá, az összeg még kamatozhat is. Ez a bankok egyik legfontosabb feladata: összegyűjtik az emberek megtakarításait, így a pénzünk biztonságos helyre kerül, nem kell a párnahuzatban, vagy az ágymatrac alatt tartani.
Miért, van más feladatuk is?
Persze. A napi pénzforgalom lebonyolítása. Bankszámlára jön a fizetésünk, az idősebbeknek pedig a nyugdíj is. Sokszor kell átutalást teljesíteni, szóval a bankok napi szinten mozgatják a pénzünket, vagy legalábbis annak egy részét. A harmadik legfontosabb feladatuk pedig a hitelnyújtás.
Az én félretett pénzemet adják oda másnak?
Azért ennyire nem direkt a dolog, de lényegében erről van szó. Gondolj bele: valószínűleg soha nem fogja az összes számlatulajdonos egyszerre kivenni az összes megtakarítását, inkább hagyja kamatozni az összeget. A pénzintézetek így kölcsön tudják adni az ügyfeleiktől begyűjtött pénzt más ügyfeleknek. A dolog üzleti logikája az, hogy általában drágábban adják kölcsön, mint amennyiért vigyáznak rá, ezért éri meg nekik.
Akkor majd én is alapítok egy céget, kérek 100 milliót a banktól, aztán lelépek egy karibi szigetre, és soha többé nem jövök vissza...
Azért ezt nem teheted meg ilyen könnyen. A bankok mindig szeretik mérsékelni a kockázatukat, és csak olyanok kapnak tőlük hitelt, akik nagy valószínűséggel vissza is fogják adni a pénzt. Csak az vehet fel kölcsönt, aki hitelképes, azaz rendelkezik rendszeres jövedelemmel, vagyis garantált, hogy lesz miből visszafizeti a pénzt.
Aha, akkor ez tényleg nem olyan egyszerű, így nem fogok meggazdagodni. És mi van egyébként, ha csődbe megy a bank? Elúszik minden pénzem, és mehetek árufeltöltőnek egyetem helyett?
Ettől nem kell félned. A bankokban tartott betétekre itthon az Országos Betétbiztosítási Alap 13 millió forintig garanciát vállal, az e fölötti összegekre pedig az állam.
A hitelről azért még lenne pár kérdésem.
Rendben, innen folytatjuk.